Nevhodné postavení nebo tvar ušních boltců řeší plastická operace uší - Othoplastika. Optimální je provést zákrok v dětství, kdy je lépe snášena pooperační bolest a současně dítěti ušetříme posměch ostatních dětí. Nic však nebrání operaci provést i v dospělosti.
Pro koho je vhodná plastická operace uší?
Otoplastika je vhodná pro každého, kdo trpí problémem odstátých uší. Dále deformitou ušního boltce při jeho nedostatečném vývinu, poškození úrazem nebo absencí jeho vývinu. Optimální je provést operaci mezi pátým a desátým věku života. Někteří operatéři se snaží zákrok posunout spíše k desátému roku života. Především proto, že dítě zákrok lépe snese.
Před plastickou operací uší
Pokud dítě nebo dospělý trpí některým z problémů s ušními boltci, je třeba problém konzultovat s plastickým chirurgem nebo lékařem z oboru ORL. Ten problém zhodnotí a navrhne způsob řešení. V případě dítěte posoudí společně s rodiči také jeho motivaci k zákroku. Ta určuje, jak dítě snese celý zákrok i pooperační bolest. Někdy se rozhodne o odložení operace na dobu, kdy bude dítě zákroku přístupnější.
V případě, že je třeba otoplastiku realizovat v celkové anestezii, bude nutné v rámci předoperační přípravy podstoupit předoperační vyšetření internistou nebo pediatrem. V době před operací by pacient neměl prodělat žádné akutní infekční onemocnění. Lékař by měl být také informován o případných alergiích na léky a užívání léků ovlivňující krvácivost, například léky s obsahem kyseliny acetylsalycilové.
Postup otoplastiky
Otoplastiku lze provést jak v celkové, tak lokální anestezii. Celková anestezie se preferuje u dětí, u dospělých se častěji volí lokální znecitlivění. Operace obvykle zabere hodinu času, u složitějších zákroků musíme počítat s delší dobou. Nejčastějším typem zákroku je přitažení odchlípených ušních boltců. V takovém případě se řez vede za boltcem. Je odstraněna nadbytečná kůže a uvolněna chrupavka. V případě jejího nepříznivého tvaru je také chrupavka domodelována. V některých situacích lze použít techniku šetřící chrupavku, kdy se chrupavka brousí tak, že je následně tvárnější a boltec lze jemněji domodelovat. Významně lze výsledný tvar ucha dotvořit vedením jednotlivých stehů.
Po plastické operaci uší
Bezprostředně po operaci jsou uši vypodloženy vatou a fixovány k hlavě elastickou bandáží nebo speciálními návleky. Operované uši jsou výrazně bolestivé a je třeba užívat analgetika podle doporučení lékaře. Pooperační otoky boltců by měly zmizet do dvou týdnů od zákroku. V případě, že byl zákrok proveden v lokální anestezii, bude pacient ještě ten den propuštěn do domácího ošetřování. Při užití celkové anestezie se vyžaduje jednodenní hospitalizaci. Stehy, pokud nebyly vstřebatelné, se odstraňují za 10 - 14 dnů po operaci.
Elastická bandáž bývá obvykle za několik dní vyměněna za jemnější obvaz nebo návlek. Je však nezbytně nutné dodržet veškeré instrukce chirurga o nošení obvazů a nesundávat je na noc. Pracovní neschopnost trvá přibližně týden, nicméně i po několik dalších týdnů je třeba vyhnout se činnostem, které mohou vést k ohnutí ucha nebo úderu na ně. Týká se to především dětí, které v hodinách tělesné výchovy věnují míčovým hrám.
Jak dlouho přetrvá výsledek operace?
Výsledek operace je trvalý. Může se stát, že pacient s ním nebude zcela spokojen. V takovém případě lze provést reoperaci, avšak nejdříve šest měsíců od první operace, optimálně až po roce.
Komplikace otoplastiky
Stejně jako u každého jiného chirurgického zákroku, hrozí po otoplastice některé komplikace. Jedná se zejména o krvácení, které bývá vyšší u modelačních operací boltce nebo při reoperacích. Někdy se objeví infekce v ráně, bývá však většinou lokální a řeší se prostřednictvím antibiotik. Může dojít také ke vzniku hypertrofických jizev, které je třeba odstranit. Specifickým problémem jsou pooperační deformity ušního boltce, které vyžadují novou operaci.