• Česky
 
Logo
  • Home
  • Tým
  • Kontakt
  • Novinka na klinice - Poradna pro budoucí maminky
  • E-shop
 
  • Estetická medicína
  • Centrum integrální medicíny
  • Ambulantní medicína
 
 

Pihy

Obrázek Vznik pih a nejrůznějších pigmentových skvrn různého rozsahu, zbarvení i tvaru podporuje tzv. hyperpigmentace. Slovem hyperpigmentace označujeme zvýšené množství pigmentu, tedy kožního barviva v pokožce. 

Hyperpigmentace jsou způsobeny barvivy melaninem nebo hemosiderinem. Melanin, který produkují speciální kožní buňky, způsobuje hnědočerné zabarvení, tak jak vidíme při opalování. Hemosiderin pochází z krevního barviva, hemoglobinu, jež obsahuje železo. Tento typ zabarvení často doprovází i některá celková onemocnění.

Pihy

Pihy jsou považovány za kožní vadu vzniklou v důsledku nerovnoměrného rozložení pigmentu. Nacházíme je nejčastěji na obličeji, ramenou, zádech, hrudi nebo pažích. Jejich množství a výraznost ovlivňuje sluneční záření. Logicky tak bývají viditelnější v letním období. Roli v jejich tvorbě hrají genetické predispozice. Nejvíce pih mívají lidé s rezavým odstínem vlasů, nicméně snad u každého člověka se jich za život několik vytvoří. První pihy vznikají po narození a v průběhu dětských let. Jejich množství a vzhled se obvykle ustálí do dvacátého roku života.

Pozor na nebezpečné pihy!

Zvláštní skupinou hyperpigmentace jsou pihy vrozené, lidově nazývaná mateřská znaménka. Bývají dobře ohraničené a většího rozměru. Obvykle šířkou přesahují 1,5 cm a vystupují nad okolní pokožku, často je porůstají vlasy. U těchto pih hrozí poměrně vysoké riziko zhoubného zvrhnutí, a proto je vhodné jejich včasné odstranění.

Nebezpečné však mohou být i pihy, které se tvoří v dospělosti, od ostatních pigmentací se mohou lišit vzhledem a je třeba je sledovat právě s ohledem na riziko malignity.

V případě, že některá z pih změnila barvu, velikost, svědí nebo je bolestivá, doporučuje co nejdříve navštívit kožního lékaře. Ten pihu vyšetří, odstraní a nechá provést histologické vyšetření k vyloučení zhoubného bujení.

Pigmentové skvrny

Pigmentové skvrny se tvoří prakticky kdekoliv na těle a mohou být projevem poruchy pigmentace přímo v kůži nebo příznakem celkového onemocnění. Vyskytují se jako drobné flíčky nebo rozsáhlé mapy. K nadměrné pigmentaci může dojít v důsledku nedostatečné ochrany pleti po úraze nebo chirurgickém zákroku či laserovém ošetření. Typické pigmentové skvrny se objevují u jaterního selhávání, Addisonovy choroby, nedostatku vitamínů B, nebo chronické žilní nedostatečnosti.

Choasma

Choasma je symetrická pigmentace v obličeji těhotných žen. Na vině jsou hormonální změny spojené s těhotenstvím. Někdy však lze toto zbarvení pozorovat i u žen, které užívají hormonální antikoncepci nebo trpí hormonální poruchou.

 
 

Napsali o nás

Recenze

Dokumenty

Partneři

Kariéra

Facebook

© AURA MEDICAL CLINIC, s. r. o.

Made by WhoIsLemon